Kategorie
Auto sonda

Jaki posiadasz samochód?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Najnowsze komentarze

Zobowiązanie podatkowe

Ujmując definicje w najprostszych słowach, zobowiązaniem podatkowym jest obowiązek podatkowy który uległ konkretyzacji. Zgodnie z brzmieniem zapisów ustawowych jest to zobowiązanie podatnika do zapłacenia na rzecz konkretnego związku publicznoprawnego kwoty podatku w wysokości, terminie oraz miejscu określonych w konkretnych przepisach prawa podatkowego. Jest więc bez wątpienia zobowiązanie następstwem prawnym powstania obowiązku podatkowego, tak przynajmniej można interpretować wolę ustawodawcy wyrażoną w zapisach ustawy. Niemożliwa jest zatem sytuacja by zaistniało zobowiązanie jeśli wcześniej albo chociaż jednocześnie nie istniał sam obowiązek podatkowy Można więc określić zobowiązanie jako kolejną fazę rozwoju stosunku prawnopodatkowego zapoczątkowanego powstaniem zindywidualizowanego obowiązku prawnego. Posługując się logicznym rozumowaniem można stwierdzić też że zobowiązanie jest konkretyzacja w zakresie wysokości samego podatku, terminu jego zapłaty oraz miejsca jej dokonania. Aspektem na który tez warto zwrócić uwagę jest fakt iż czasami powstanie obowiązku mimo wszystko nie rodzi zobowiązania, ma to miejsce w przypadku przedawnienia się decyzji ustalającej wysokość zobowiązania oraz kiedy organ zaniecha ustalania zobowiązania.

Brak P45 oraz P60

Co jednak w przypadku, w którym nie posiadacie ani P45 ani P60? Rozwiązania są najczęściej dwa.

Pierwszym z nich jest próba skontaktowania się z pracodawcą i poproszenia go o wystawienie brakujących dokumentów. Niestety w większości przypadków nie będzie w stanie wystawić duplikatu tych dokumentów, więc jeśli stwierdzi, że formularze te były już wcześniej do Was wysyłane to jedyną możliwością będzie wystawienie przez niego Statement of earnings czyli zaświadczenia zawierającego te same dane co P45/P60 tyle, że spisanego na mniej oficjalnym formularzu. Pamiętajmy w takich przypadkach aby Statement trafiło do nas w oryginalne, faxy i skany są najczęściej nie akceptowane przez Inland Revenue.

Druga możliwością jest wykorzystanie payslipów, jednak w tym przypadku nie możemy mieć żadnej gwarancji tego, że takie rozliczenie zostanie zaakceptowane przez Inland Revenue. Powodów może być kilka np. Inland Revenue nie może być pewne tego, że ostatni payslip, który posiadacie, to rzeczywiście ostatni payslip. Czasami zdarza się, że przy niskich dochodach pracodawca widząc, że nie przekroczysz kwoty wolnej od podatku z ostatnich payslipem oddaje Ci cały zapłacony podatek w wypłacie. W takim przypadku różnica pomiędzy tymi dwoma odcinkami wypłat może wynosić kilkaset funtów.

Pamiętajmy o tym aby zawsze przypomnieć się pracodawcy na koniec okresu pracy lub pod koniec roku podatkowego i otrzymać od niego P45 lub P60, oszczędzi nam to czasu i nerwów!

Jakie dokumenty potrzebne są aby odzyskać zwrot podatku z Anglii

Aby starać się o zwrot podatku z Wielkiej Brytanii będziesz potrzebować kart podatkowych, czyli odpowiedników polskich PITów. Zaświadczenia takie otrzymasz od swojego pracodawcy. Najczęściej spotykanymi dokumentami są P45 oraz P60. Obydwa dokumenty wyglądają bardzo podobnie i w równym stopniu honorowane są przez Inland Revenue(korzystając z nich można bez problemu odzyskać zwrot podatku).

Poniżej postaram się opisać główne różnice pomiędzy tymi dwoma zaświadczeniami:
P45 – zawiera wszystkie informacje jakie potrzebne są aby odzyskać zwrot podatku takie, jak kwotę osiągniętych dochodów, wysokość odprowadzanego podatku czy okres zatrudnienia. Główną różnicą pomiędzy tym dokumentem a P60 jest moment, w którym jest wystawiany. P45 otrzymasz z chwilą odejścia z danego miejsca pracy. Najczęściej spotkasz się z P45, które składa się z kilku stron, przechodząc do nowego miejsca pracy zobowiązany jesteś przekazać dwie z nich(Copy for new employer i For completion by new employer) nowemu pracodawcy, dzięki tej czynności na koniec roku nie będziesz musiał martwić się o niepotrzebne problemy z brakującymi dokumentami.
P60 – znajdziesz na nim wszystkie najważniejsze informacje dotyczące Twoich dochodów i odprowadzonego podatku za cały rok podatkowy, nie tylko z ostatniego miejsca pracy, ale ze wszystkich, w których przyszło Ci pracować w danym roku podatkowym. Stanie się tak jednak pod jednym warunkiem, musisz pamiętać o tym, aby zmieniając pracę przekazać w nowym miejscu pracy P45 uzyskane u wcześniejszego pracodawcy. W ten sposób zamiast kilku dokumentów P45, będziesz miał jedno P60.

Wspomniane wyżej dokumenty w połączeniu z National Insurance Number to niemal gwarancje odzyskania zwrotu podatku z Wielkiej Brytanii.

Zwrot podatku z Holandii

Zwrot podatku z tytułu pracy na terenie Holandii otrzymać można maksymalnie za 5 lat wstecz. Rok podatkowy w tym kraju pokrywa się tak, jak w Polsce z rokiem kalendarzowym i podobnie jak w Polsce rozliczyć się można dopiero jego zakończeniu. Z tego wynika, że w roku 2011 rozliczyć się będzie można za lata 2006-2010.

Belastingdienst na rozliczenie podatnika daje sobie maksymalnie 3 lata, jednak tak długi okres w praktyce nigdy się nie zdarza. W wypadku, w którym dokumenty zostaną wysłane do urzędu do końca marca(dotyczy to wyłącznie ostatniego roku podatkowego) holenderska skarbówka daje sobie maksymalnie rok czasu na wydanie decyzji, jednak i w tym przypadku okres ten najczęściej wynosi do kilku miesięcy.

Miłym dodatkiem w przypadku Holandii mogą być dodatkowe odsetki doliczane
do zwrotu podatku w wypadku, kiedy Belastingdienst spóźni się z wydaniem decyzji, w skrajnych przypadkach mogą one sięgnąć nawet kilkuset euro.

Samozatrudnienie na terenie Wielkiej Brytanii

Osoby, planujące rozpoczęcie własnej działalności na terenie Wielkiej Brytanii muszą pamiętać o tym, że w tym przypadku rozliczenie zwrotu podatku z Anglii może nie być już tak proste, jak w przypadku PAYE(zatrudnienie u pracodawcy).
Główną różnicą pomiędzy tymi dwoma sposobami rozliczania się ze zwrotu podatku jest to, że w przypadku SA(Self Assesment czyli samozatrudnienie) mamy obowiązek składania rocznego zeznania podatkowego. W przypadku PAYE sami możemy dokonać wyboru czy chcemy się w danym roku rozliczać, czy nie.

W większości przypadków Inland Revenue nie będzie wymagać od nas żadnych zaświadczeń dotyczących osiągniętych przez nas dochodów, jednak warto pamiętać aby zbierać wszystkie wystawiane przez nas faktury i rachunki.
W momencie rozpoczęcia własnej jednosobowej działalności, nadany zostanie nam numer UTR(Unique Taxpayer Reference), jest to odpowiednik NINu i będzie on konieczny aby złożyć zeznanie podatkowe.

Kolejną różnicą jest termin wysyłania zeznań podatkowych. Mamy tutaj dwie możliwości, dla zeznań papierowych jest to 31 października zaś dla elektronicznych 31 stycznia. Za niedotrzymanie tych terminów grozi kara 100GBP.
Ostatnią kwestią na jaką warto zwrócić uwagę jest obowiązek odprowadzania składek z tytułu ubezpieczenia czyli National Insurance. Pamiętajmy, że do momentu, w którym działalność nie zostanie zamknięta, nawet jeśli z tego tytułu nie osiągane są już żadne dochody, trzeba takie składki odprowadzać.

wiedza biznesowa biz24 infofinanse inwestycje przynoszace najwiekszy zysk srodki pieniezne wydatki i dochody panstwa biznesplan jako drogowskaz kredyt hipoteczny na mieszkanie r 2 biz24 infofinanse r 2 ubezpieczenie ac przeczytaj warunki ubezpieczenie oc podpisz polise ubezpieczenie samochodu online kalkulator oc wysokosc skladki ubezpieczenia czy sie ubezpieczamy r 3 biz24 infofinanse r 3 dla kogo sa ubezpieczenie domu dla kazdego sa ubezpieczenia na zycie dobre ubezpieczenia wakacyjne czy miec ubezpieczenia mieszkaniowe czy sa tanie ubezpieczenia r 4 biz24 infofinanse r 4 szybkie ubezpieczenia online wazne ubezpieczenie podrozy czym jest oc i ac czy ubezpieczenie auta jest obowiazkowe dla kogo ubezpieczenia komunikacyjne r 5 biz24 infofinanse r 5 nieobowiazkowe ubezpieczenie ac obowiazkowe ubezpieczenie oc dla kogo i po co ubezpieczenie samochodu do czego kalkulator oc po co sa ubezpieczenia r 6 biz24 infofinanse r 6 odstapienie od umowy wypowiedzenie umowy wygasniecie stosunku prawnego ubezpieczenia kwalifikacja prawna umowy ubezpieczenia wypadek ubezpieczeniowy r 7 biz24 infofinanse r 7 zdarzenie losowe ogolne warunki ubezpieczen forma umowy ubezpieczenia zawarcie umowy ubezpieczenia obowiazki stron r 8 biz24 infofinanse r 8 strony umowy ubezpieczenia tresc umowy ubezpieczenia regulacja prawna umowy ubezpieczenia ubezpieczenia sa umowne ubezpieczenia osobowe a ubezpieczenia majatkowe r 9 biz24 infofinanse r 9 ubezpieczenia spoleczne i majatkowe umowa ubezpieczenia podzial ubezpieczen krzywdzacy dla poszkodowanych termin zasadzania odsetek ustawowych skarga kasacyjna r 10 biz24 infofinanse r 10 apelacja wyrokowanie dowody trwaly uszczerbek na zdrowiu skladka ubezpieczeniowa r 11 biz24 infofinanse r 11 narzuty na koszty prowadzenia ubezpieczenia rezerwa matematyczna w ubezpieczeniu na zycie struktura ubezpieczen osobowych decyzje konstytutywne organow i decyzje deklaratoryjne inkasent r 12 biz24 infofinanse r 12 klasyfikacja organow podatkowych nastepcy prawni podatnika osoby trzecie platnik podatku pojecie podatnika r 13 biz24 infofinanse r 13 pojecie obowiazku podatkowego przedawnienie w przypadku obowiazku powstajacego z mocy prawa tryb postepowania w zaniechaniu indywidualnym zaniechanie ustalania zobowiazan podatkowych zaniechanie podczas tworzenia i stosowania prawa podatkowego r 14 biz24 infofinanse r 14 zobowiazanie podatkowe brak p45 oraz p60 jakie dokumenty potrzebne sa aby odzyskac zwrot podatku z anglii zwrot podatku z holandii samozatrudnienie na terenie wielkiej brytanii r 15 biz24 infofinanse r 15 ile trzeba czekac na zwrot podatku z anglii nadplata podatku okolicznosci wygasniecia zobowiazania podatkowego nadplata wskutek orzeczenia trybunalu konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie zaistnienia nadplaty r 16 biz24 infofinanse r 16 powstanie nadplaty oprocentowanie zwrotu podatku przedawnienie prawa do stwierdzenia nadplaty zwrot podatku a firmy rozliczajace sposob postepowania z nadplatami podatku r 17 biz24 infofinanse r 17 sytuacje wymagajace wniosku o zwrot nadplaty podatku termin zwrotu podatku zadanie stwierdzenia nadplaty zaniechanie czyli wazny interes podatnika zwolnienia i ulgi podatkowe r 18 biz24 infofinanse r 18 zwrot podatku dokumenty potrzebne do odzyskania zwrotu podatku z anglii sztuka ekonomicznego prowadzenia domu kupujesz taniej wiecej placisz jak sprawic by dom sie stal energooszczedny r 19 biz24 infofinanse r 19 badz przyjazny srodowisku energia cieplna oceanow energia wodna energia wiatru finanse wielkim priorytetem r 20 biz24 infofinanse r 20 gdzie ulokowac biuro tworzenie i prowadzenie biznesu kredyt na poprawe bytu oferta bankow prowadzenie wlasnej dzialalnosci