Bądź przyjazny środowisku
Nie myślmy tylko o sobie, takie zdanie często można przeczytać na bilbordach skierowanych przez różnego rodzaju organizacje zajmujące się ochroną środowiska. Jest to odniesienie do postępującego zniszczenia środowiska naturalnego, które wynika z rozrostu cywilizacji w ekspresowym tempie. Ten rozwój wymaga paliwa do napędzania wszelkiego działania związanego z industrializacją. Wielkie zakłady przemysłowe działają wyłącznie dzięki temu że jest do nich dostarczana energia elektryczna, bez której najzwyczajniej musiały by się zatrzymać a to spowodowało by niewyobrażalne czasem straty.
Zatem powstają we wszystkich krajach coraz to nowe fabryki energii standardowe, konwencjonalne oraz te które się określa mianem energii z atomu czyli elektrownie atomowe. Szczególnie co do tych ostatnich trwają dyskusje dotyczące tego na ile jest to bezpieczne przede wszystkim dla środowiska, w przypadku ich awarii istnieje wielkie ryzyko skażenia środowiska na ogromną skalę, czyli katastrofy ekologicznej, której skutki przyroda może odczuwać przez długie lata. Sam pojedynczy człowiek może wpłynąć na to że środowisko będzie mniej cierpiało z tego tytułu że jest produkowana przez zakłady energetyczne sama energia w postaci prądu elektrycznego. Nie należy się kierować takim przekonaniem, że człowiek sam jako jednostka nie ma i nie będzie miał wpływu na taką kwestię jak stopień zanieczyszczenia środowiska. Im mniej energii będzie zużywał tym mniej ucierpi sama przyroda ponieważ to ile energii jest zużywanej zasadniczo wpływa na samą konieczność jej wytwarzania. Skoro zatem można wpływać trzeba się o to starać, myśląc o tym by prowadzić swoje własne gospodarstwo domowe w maksymalnie proekologiczny sposób. Czyli nie gromadzić niepotrzebnych urządzeń pożerających energię, gasić światło kiedy się wychodzi z pokoju oraz też pamiętać o tym by nie dogrzewać domu przy otwartych oknach. To mało a jednocześnie wiele ponieważ wspólne rozsądne i przemyślane postępowanie milionów jednostek rzeczywiście sprawi iż zanieczyszczenie środowiska nie będzie przebiegało w tak szybkim tempie.
Energia cieplna oceanów
Nasza planeta posiada naturalną baterię, która gromadzi ciepło promieni słonecznych, są nim morza. Wody w strefie zwrotnikowej gromadzi dziennie ogromne ilości energii, około 4000 razy większą niż człowiek wykorzystuje w ciągu całej doby. Energia cieplna oceanów wykorzystuje nagromadzoną energie słoneczną, która jest zgromadzona w wodach. Jest to stała energia, więc energia cieplna oceanów non stop dysponuje potrzebną energią. Energia cieplna oceanów jest niezmienna, więc zmiany pogodowe nie mają wpływu na produkcje energii. Zaletą tej techniki jest to, że nie ponosi się kosztów, które pojawiają się wraz z zmagazynowaniem energii.
Bardzo ciekawy jest proces pobierania energii. Pompuje się na powierzchnię oceanów zimną wodę i wykorzystuje się różnicę temperatury, pomiędzy zimną a ciepłą wodą, która jest na powierzchni, do napędzania specjalnych silników termicznych, które produkują prąd elektryczny. Aby móc wykorzystać energię cieplną oceanów, różnica między ciepła a zimną wodą musi wynosić 20 stopni Celsjusz. Jest to odnawialne źródło energii. Tak samo, jak energia słoneczna, wodna i wiatrowa, nie wytwarza zanieczyszczeń, ale za to wzbogaca ją w potrzebne minerały tj. azot, krzem czy fosfor, które znajdują się w głębi oceanów. Produktem ubocznym tak pozyskiwanej energii jest czysta, świeża woda, którą się wykorzystuje w przemyśle. Niestety takich elektrowni na świecie jest bardzo mało. Na budowę takiej elektrowni potrzebne są duże środki finansowe. Jednak jeśli powstanie choć jedna większa elektrownia tego typu to zapewni energie elektryczną całego świata. Na razie są prowadzone eksperymentalne badania i projekty w mniejszych elektrowniach. Najlepszym miejscem na zbudowanie takiej elektrowni są wybrzeża na południu Pacyfiku, Hawaje, Guam, oraz Samoa. Jest to jeszcze nie do końca przetestowana metoda ale z badań wynika, że koszty produkcji prądu elektrycznego będą znacznie mniejsze a do tego nie będą narażać na szwank przyrodę, a skutki uboczne będą pozytywnie wykorzystywane.
Energia wodna
Woda to surowiec, który nie zanieczyszcza środowiska, nie pozostawia odpadów, może być użyta wielokrotnie. Woda jest niezbędna do życia. Nie przetrwalibyśmy bez niej więcej niż kilka dni. Woda na naszej planecie stanowi 71%. Woda jest to jedne z naturalnych sposobów wytwarzania energii. Energia spadku wody była wykorzystywana już w dawnych czasach, wprawiała w bieg młyny, warsztaty sukiennicze. Obecnie energię wodną przetwarza się większych lub mniejszych elektrowniach wodnych. Przetwarzają spadek wody na prąd.
Jest to odnawialne, ekologiczne i niekonwencjonalne źródło energii. Takie elektrownie są powszechne na całym świecie. Największą elektrownią wodną jest zapora z hydroelektrownią w Chinach, Zapora Trzech Przełomów. W Polsce takie zapory znajdują się na Wiśle i Odrze oraz na Pomorzu. Prawdopodobnie elektrownie wodne są najmniej szkodliwym producentem energii dla środowiska. Do środowiska dostają się minimalne zanieczyszczenia a hałas jest bardo niski. Sztuczne zbiorniki wodne, które gromadzą wodą, znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia powodzi. W czasie zagrożenie elektrownie wodne są łatwe w zatrzymaniu i uruchomieniu. Aby powstał odpowiednio duży zbiornik wody, który będzie przetwarzał energię wody na prąd, ludzie mieszkający na danym terenie muszą być przesiedleni. Może to spowodować zachwianie się systemu roślinnego oraz zwierzęcego. Produkcja takiego zbiornika, elektrowni wiąże się z ogromnym kosztem finansowym. Wiąże się to też ze zmianą klimatu. Mimo, że koszty budowy są bardzo duże to eksploatacja i produkcja prądu jest znacznie tańsza niż produkcja energii węglowej. Woda dostarcza czystą energię, co umożliwia ekologiczną uprawę roślin oraz hodowle zwierząt. Elektrownie wodne najczęściej zaopatrzają w prąd duże fabryki, stocznie ale także małe miasta. Energia wodna to bardzo ekologiczny sposób wytwarzania prądu elektrycznego. Szkoda tylko, że jest tak mało upowszechniony i tylko nieliczni mogą z niego korzystać. Zapewne koszty energii zmniejszyły by się, co przyczyniło by się do ekologicznego stylu życia.
Energia wiatru
Energia wiatru jest jednym z kilku, odnawialnym źródłem energii. Jest ona coraz częściej wykorzystywana ze względu na ochronę środowiska. Wiatr zawiera w sobie energię kinetyczną, która umożliwia wyprodukowanie znaczne więcej energii niż jaka jest nam potrzebna. Do produkcji energii wykorzystywane były drewniane wiatraki. Wiatraki były wykorzystywane już w czasach starożytnych. Dzięki nim można było pompować wodę oraz nawadniać pola. Obecnie używa się turbin wiatrowych do produkcji prądu elektrycznego.
Jest to najlepsze źródło energii, przynosi ono najwięcej korzyści. Jednak zaobserwowano, że nie każdy wiatr da się przetworzyć na energię. Wiatry takie jak cyklony i tajfuny nie dają się wykorzystać do produkcji prądu. Najlepszym wiatrem jest, wiatr wiejący z prędkością od 15 do 25 metrów na sekundę. Takie turbiny wiatrowe najczęściej umieszcza się na wierzchołkach wzgórz, na delikatnych wzniesieniach na terenie płaskim, wybrzeżach mórz. Ten typ wykorzystania energii niesie ze sobą wiele korzyści pod względem ekologicznym i technicznym. Jest to tanie źródło energii. Produkcja energii wietrznej jest o trzy razy tańsza od produkcji energii węglowej. Turbiny są wstanie wykorzystać, przy prędkości 7 m/s, rocznie 4000 kWh prądu. Energia wiatrowa posiada tez kilka wad. Postawienie takiej turbiny wietrznej jest dużym wydatkiem finansowy. Turbiny emitują dość duży hałas. Im wyższa turbina tym większy hałas. Niektórzy uważają, że niszczą krajobraz naturalny. Turbiny wietrzne są zagrożeniem dla ptactwa oraz niszczy się naturalne siedliska lądowe dla zwierząt i roślin, jednak są ustawiane na terenach surowych. Największym producentem energii wiatrowej są Stany Zjednoczone oraz Kanada. Liczba tzw. wiatraków sięga 15 tysięcy. Zaopatrują w prąd elektryczny ponad milion trzysta tysięcy domów jednorodzinnych. Energia wiatru nie tylko zaopatrują w prąd elektryczny ale także służy do przepompowywania wody, wykorzystywane są w rolnictwie, gdzie ogrzewają pomieszczenia, wodę, suszy się ziarna i siano. Wiatr jest to dobre źródło energii.
Finanse wielkim priorytetem
Finanse są w dzisiejszych czasach sprawą wielkiego priorytetu. Trzeba to wszystko docenić. Dzisiejszy świat jest oparty przede wszystkim na działaniu rynku ekonomicznego. System finansowy całego świata rozwija się i opiera na teorii działań najbardziej znakomitych ekonomistów. To oni decydują o tym, co należy robić by ocenić odpowiednie wartości. Rynek finansowy daje nam wiele możliwości i pozwala na korzystanie z różnych usług. Czy zatem finanse są ważne? Bez odpowiedniego działania tego sektora gospodarczego nasz świat niestety bardzo szybko popadłby w chaos. Możliwości gospodarcze są bardzo rozwinięte i pozwalają nam na konkretny rozwój, który musimy traktować poważnie. Co to da? Czy umożliwi to nam rozłożenie działań, które chcemy określić? Jak zatem to wszystko określić? W jaki sposób rynek finansowy ma działać, by można było żyć w odpowiednim formacie i jednocześnie nie przejmować się czasami kryzysu finansowego takiego jak ten z ostatnich lat w Europie. Można to wszystko określić. Trzeba pomyśleć o działaniach, które mamy zamiar dostarczyć już teraz.
Największe zyski można uzyskać na forex, czyli giełdzie walutowej ale ryzyko jest tam ...
Miesiąc temu miałem stłuczkę nie z mojej winy. Auto zostało lekko uszkodzone w tylni ...
Posiadając dom z pewnością powinniśmy zakupić takie ubezpieczenie. Trochę ono kosztu...
Niedługo wygasa moje ubezpieczenie samochodu i będę musiał przejrzeć oferty innych ub...
Ja musiałem się kilka lat temu posiłkować kredytem na budowę domu i niestety wziąłe...